Boys & Girls Basketball: Schedules through Feb. 24
BOYS BASKETBALL
FRIDAY, FEB. 23
Hunterdon/Warren/Sussex Tournament final at Sparta
North Hunterdon vs. Pope John, 7 p.m.
Regular season
Cranford at Rahway, 4 p.m.
Delaware Valley at Pingry, 4 p.m.
Highland Park at Calvary Christian, 4 p.m.
Raritan at Piscataway Tech, 4 p.m.
Weequahic at Woodbridge, 4 p.m.
New Providence at Mountain Lakes, 7 p.m.
Newark Central at Somerville, 7 p.m.
North Plainfield at Dayton, 7 p.m.
Roselle at Scotch Plains-Fanwood, 7 p.m.
SATURDAY, FEB. 24
Somerset County Tournament final at Franklin
Rutgers Prep vs. Gill St. Bernard's, 3 p.m.
Regular season
Bridgewater-Raritan at Columbia, 10:30 a.m.
MONDAY, FEB. 19
Rutgers Prep at Phillipsburg, 6 p.m.
Bound Brook at Dunellen, 7 p.m.
TUESDAY, FEB. 20
GMC Tournament semifinals at South Brunswick
Old Bridge vs. Colonia, 5:30 p.m.
St. Joseph (Met.) vs. Carteret, 7 p.m.
Somerset County Tournament quarterfinals
Bridgewater-Raritan at Watchung Hills, 7 p.m.
Hillsborough at Montgomery, 7 p.m.
Immaculata at Gill St. Bernard's, 7 p.m.
Ridge at Rutgers Prep, 7:30 p.m.
Union County Tournament semifinals at Kean University
Linden vs. Roselle Catholic, 7:30 p.m.
Regular season
Middlesex at North Plainfield, 4 p.m.
Ocean Twp. at East Brunswick, 4 p.m.
South Plainfield at New Brunswick, 4 p.m.
North Brunswick at South River, 4:15 p.m.
Highland Park at Roselle, 5:15 p.m.
Gov. Livingston at New Providence, 6:30 p.m.
Bishop Ahr at Hunterdon Central, 7 p.m.
J.P. Stevens at Timothy Christian, 7 p.m.
Manville at Koinonia, 7 p.m.
North Hunterdon at Warren Hills, 7 p.m.
Phillipsburg at Delaware Valley, 7 p.m.
Somerset Tech at South Hunterdon, 7 p.m.
WEDNESDAY, FEB. 21
Roselle Park at Wardlaw-Hartridge, 4 p.m.
Spotswood at Piscataway Tech, 4 p.m.
Toms River East at Monroe, 4 p.m.
Pingry at Middlesex, 5 p.m.
North Hunterdon at Voorhees, 5:15 p.m.
Dunellen at Metuchen, 5:30 p.m.
Keyport at Perth Amboy Tech, 5:30 p.m.
Plainfield at Timothy Christian, 5:30 p.m.
Urban Leadership Charter at East Brunswick Tech, 5:30 p.m.
Caldwell at New Providence, 7 p.m.
Delaware Valley at Dayton, 7 p.m.
Rahway at Summit, 7 p.m.
THURSDAY, FEB. 22
GMC Tournament final at Rutgers University
Colonia vs. St. Joseph (Met.), 8 p.m.
Somerset County Tournament semifinals
Montgomery at Rutgers Prep, 7 p.m.
Watchung Hills at Gill St. Bernard's, 7 p.m.
Regular season
Gov. Livingston at Hillside, 5:30 p.m.
Perth Amboy Tech at Manville, 6 p.m.
Morris Catholic at Immaculata, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
FRIDAY, FEB. 23
Hunterdon/Warren/Sussex Tournament final at Sparta
Delaware Valley vs. High Point, 5 p.m.
Regular season
Calvary Christian at Highland Park, 4 p.m.
Oak Knoll at Scotch Plains-Fanwood, 4 p.m.
Piscataway Tech at Mother Seton, 4 p.m.
Spotswood at Johnson, 4 p.m.
Woodbridge at Carteret, 4 p.m.
Morris Catholic at Pingry, 6 p.m.
SATURDAY, FEB. 24
Somerset County Tournament final at Franklin
Rutgers Prep vs. Franklin, 1 p.m.
Regular season
Immaculata at St. Elizabeth, 12:30 p.m.
Union Catholic at Bernards, 2 p.m.
Scotch Plains-Fanwood at Roselle Catholic, 7 p.m.
MONDAY, FEB. 19
GMC Tournament semifinals at Spotswood
East Brunswick vs. Edison, 3 p.m.
Piscataway vs. Bishop Ahr, 5 p.m.
Prep A Tournament semifinals
Pingry at Blair, 4:30 p.m.
Regular season
New Brunswick at Rahway, 11 a.m.
Somerville at Voorhees, 11 a.m.
Mendham at Scotch Plains-Fanwood, noon
TUESDAY, FEB. 20
Somerset County Tournament quarterfinals
Pingry at Rutgers Prep, 5 p.m.
Bound Brook at Watchung Hills, 5:15 p.m.
Gill St. Bernard's at Bridgewater-Raritan, 6 p.m.
Montgomery at Franklin, 6 p.m.
Regular season
Bernards at Kinnelon, 4 p.m.
Gov. Livingston at New Providence, 4 p.m.
Hamilton West at Perth Amboy Tech, 4 p.m.
Highland Park at Roselle, 4 p.m.
Mother Seton at St. Vincent Academy, 4 p.m.
New Brunswick at Warren Tech, 4 p.m.
Hanover Park at Mount St. Mary, 5:30 p.m.
Henry Hudson at Timothy Christian, 5:30 p.m.
Glen Ridge at Metuchen, 6 p.m.
Perth Amboy at Piscataway Tech, 6 p.m.
Belvidere at Hillsborough, 7 p.m.
Delaware Valley at Phillipsburg, 7 p.m.
Dunellen at Dayton, 7 p.m.
Warren Hills at North Hunterdon, 7 p.m.
WEDNESDAY, FEB. 21
Union County Tournament semifinals at Johnson
Westfield vs. Roselle Catholic, 6 p.m.
Regular season
Monroe at Johnson, 4 p.m.
Mother Seton at Somerset Tech, 4 p.m.
South Hunterdon at Stuart Country Day, 4 p.m.
South Plainfield at Carteret, 4 p.m.
Woodbridge at South River, 4 p.m.
Spotswood at Middletown South, 5 p.m.
Hunterdon Central at Southern Regional, 5:30 p.m.
North Hunterdon at Voorhees, 7 p.m.
Union Catholic at Middlesex, 7 p.m.
THURSDAY, FEB. 22
GMC Tournament final at Rutgers University
Piscataway vs. Edison, 6 p.m.
Somerset County Tournament semifinals
Bridgewater-Raritan at Rutgers Prep, 5 p.m.
Watchung Hills at Franklin, 6 p.m.
Regular season
Gov. Livingston at Oak Knoll, 4 p.m.
Manville at Dunellen, 4 p.m.
Mount St. Mary at Villa Walsh, 4 p.m.
New Brunswick at Piscataway Tech, 4 p.m.
West Windsor-Plainsboro North at North Brunswick, 4 p.m.
Hillsborough at Hopewell Valley, 4:30 p.m.
Warren Tech at Perth Amboy Tech, 5:30 p.m.
Bernards at Dayton, 7 p.m.
Immaculata at Phillipsburg, 7 p.m.
Saddle River Day at Bound Brook, 7 p.m.