Old Bridge wrestling crowns five champs while winning Icebreaker Invitational
The Old Bridge High School wrestling team crowned five individual champions en route to capturing the Icebreaker Invitational Tournament on Saturday.
Vincent Nadera (106), Dylan Ur (132), Alex Meyers (138), Justin Gonzalez (145) and Luigi Luppino (160) won their respective weight classes for the Knights.
READ: Saturday's wrestling tournament results from across the state
Old Bridge posted a team score of 188. East Brunswick, whose flagship wrestler, Mitch Polito, won the 120-pound title, finished fifth in the eight team field.
Old Bridge coach Bryan Garnett said that a handful of his wrestlers were competing out of their normal weight class because of injuries.
“The kids were inspired and they didn’t care,” Garnett said. “They just went to work. I was very proud of them and they all wrestled with heart today. ... It was just an awesome day."
The Knights led after the first round and Garnett said he had a simple message for his team: “They can’t catch you if you keep winning.”
That they did.
Team Scores
1 Old Bridge 188
2 Middletown South 152
3 Governor Livingston 146
4 Red Bank Catholic 141
5 East Brunswick 120
6 Matawan 113
7 Fort Lee 99
8 Manasquan 63.5
106
1st Place - Vincent Nadera of Old Bridge
2nd Place - Sameer Idrees of Fort Lee
3rd Place - David Rubin of Matawan Reg
4th Place - Lee Rubin of Matawan Reg
5th Place - Stephen McGrouther of Middletown South
6th Place - Lucas Vidal of East Brunswick H.S.
1st Place Match
Vincent Nadera (Old Bridge) 3-0, Fr. over Sameer Idrees (Fort Lee) 1-1, . (Fall 3:10)
3rd Place Match
David Rubin (Matawan Reg) 2-1, Fr. over Lee Rubin (Matawan Reg) 1-2, Fr. (Dec 5-4)
5th Place Match
Stephen McGrouther (Middletown South) 2-1, Fr. over Lucas Vidal (East Brunswick H.S.) 0-2, Jr. (Fall 2:57)
113
1st Place - Kamrin O`Neill of Matawan Reg
2nd Place - Owen Fitzgerald of Middletown South
3rd Place - Harrison Kelly of Governor Livingston Regional Hs
4th Place - Nicholas Mullaney of Red Bank Catholic Hs
5th Place - Jesus Tejada of Fort Lee
6th Place - Vincent Bechler of East Brunswick H.S.
1st Place Match
Kamrin O`Neill (Matawan Reg) 3-0, Fr. over Owen Fitzgerald (Middletown South) 2-1, Fr. (Dec 14-7)
3rd Place Match
Harrison Kelly (Governor Livingston Regional Hs) 1-1, So. over Nicholas Mullaney (Red Bank Catholic Hs) 1-2, Jr. (Fall 3:05)
5th Place Match
Jesus Tejada (Fort Lee) 1-1, . over Vincent Bechler (East Brunswick H.S.) 1-2, Fr. (Dec 5-1)
120
1st Place - Mitchell Polito of East Brunswick H.S.
2nd Place - James Piehler of Middletown South
3rd Place - Daniel Higuita of Matawan Reg
4th Place - Michael Holland of Middletown South
5th Place - Christopher Savino of Governor Livingston Regional Hs
6th Place - Bryan Retiz of Fort Lee
1st Place Match
Mitchell Polito (East Brunswick H.S.) 3-0, Sr. over James Piehler (Middletown South) 2-1, So. (Fall 0:52)
3rd Place Match
Daniel Higuita (Matawan Reg) 2-1, Jr. over Michael Holland (Middletown South) 1-2, So. (Dec 9-5)
5th Place Match
Christopher Savino (Governor Livingston Regional Hs) 3-1, Sr. over Bryan Retiz (Fort Lee) 2-2, . (Fall 3:23)
126
1st Place - David Vill of Governor Livingston Regional Hs
2nd Place - Mike Botte of Old Bridge
3rd Place - Jake Wiatroski of Old Bridge
4th Place - Sean Hernandez of Fort Lee
5th Place - Louis LaRocca of East Brunswick H.S.
6th Place - Moises Rojas of Matawan Reg
1st Place Match
David Vill (Governor Livingston Regional Hs) 3-0, Jr. over Mike Botte (Old Bridge) 2-1, Sr. (Dec 6-5)
3rd Place Match
Jake Wiatroski (Old Bridge) 2-1, Sr. over Sean Hernandez (Fort Lee) 1-2, . (Fall 1:03)
5th Place Match
Louis LaRocca (East Brunswick H.S.) 2-1, Jr. over Moises Rojas (Matawan Reg) 1-2, Jr. (Dec 6-3)
132
1st Place - Dylan Ur of Old Bridge
2nd Place - Daniel Brewton of Red Bank Catholic Hs
3rd Place - Marcelo Laygo of Governor Livingston Regional Hs
4th Place - Andre Moriak of Governor Livingston Regional Hs
5th Place - Jose Veliz of Matawan Reg
6th Place - Devon Slavin of Middletown South
1st Place Match
Dylan Ur (Old Bridge) 3-0, Sr. over Daniel Brewton (Red Bank Catholic Hs) 3-1, So. (Fall 1:27)
3rd Place Match
Marcelo Laygo (Governor Livingston Regional Hs) 2-1, Jr. over Andre Moriak (Governor Livingston Regional Hs) 2-2, Sr. (MD 12-0)
5th Place Match
Jose Veliz (Matawan Reg) 3-1, Sr. over Devon Slavin (Middletown South) 2-2, Jr. (Fall 1:26)
138
1st Place - Alec Meyers of Old Bridge
2nd Place - Gregory Friedenberg of Governor Livingston Regional Hs
3rd Place - Ethan Dzenis of Manasquan
4th Place - Leonard Meer of Red Bank Catholic Hs
5th Place - Alex Hinds of Old Bridge
6th Place - Anthony Dacunto of Middletown South
1st Place Match
Alec Meyers (Old Bridge) 3-0, Jr. over Gregory Friedenberg (Governor Livingston Regional Hs) 2-1, Jr. (MD 17-4)
3rd Place Match
Ethan Dzenis (Manasquan) 2-1, Jr. over Leonard Meer (Red Bank Catholic Hs) 1-2, Jr. (Fall 4:43)
5th Place Match
Alex Hinds (Old Bridge) 4-1, Fr. over Anthony Dacunto (Middletown South) 1-2, Jr. (Dec 5-1)
145
1st Place - Justin Gonzalez of Old Bridge
2nd Place - Danny Ward of Middletown South
3rd Place - E`Unique Gittens Russell of Matawan Reg
4th Place - Conner Vill of Governor Livingston Regional Hs
5th Place - Bryan Sierra of Fort Lee
6th Place - Justin Schutte of Old Bridge
1st Place Match
Justin Gonzalez (Old Bridge) 3-0, Jr. over Danny Ward (Middletown South) 2-1, Sr. (Fall 3:09)
3rd Place Match
E`Unique Gittens Russell (Matawan Reg) 2-1, Jr. over Conner Vill (Governor Livingston Regional Hs) 1-2, So. (Dec 13-6)
5th Place Match
Bryan Sierra (Fort Lee) 2-1, . over Justin Schutte (Old Bridge) 3-2, Fr. (Fall 1:28)
152
1st Place - James Snyder of Governor Livingston Regional Hs
2nd Place - Javi Espinosa of Old Bridge
3rd Place - Thomas Distefano of Red Bank Catholic Hs
4th Place - Jace Fanelli of Red Bank Catholic Hs
5th Place - Blake Zarzycki of Middletown South
6th Place - Nader Lasheen of East Brunswick H.S.
1st Place Match
James Snyder (Governor Livingston Regional Hs) 3-0, Jr. over Javi Espinosa (Old Bridge) 2-1, Sr. (MD 16-3)
3rd Place Match
Thomas Distefano (Red Bank Catholic Hs) 2-1, So. over Jace Fanelli (Red Bank Catholic Hs) 1-2, Sr. (Inj. 4:30)
5th Place Match
Blake Zarzycki (Middletown South) 2-1, Sr. over Nader Lasheen (East Brunswick H.S.) 1-2, Jr. (Dec 10-3)
160
1st Place - Luigi Luppino of Old Bridge
2nd Place - Alwayne Mitchell of Matawan Reg
3rd Place - Nico Albanese of Middletown South
4th Place - Aidan Meyler-McAuliffe of Red Bank Catholic Hs
5th Place - Joseph Scalora of Governor Livingston Regional Hs
6th Place - Ryan Yuhas of Old Bridge
1st Place Match
Luigi Luppino (Old Bridge) 3-0, Sr. over Alwayne Mitchell (Matawan Reg) 2-1, Sr. (Fall 2:50)
3rd Place Match
Nico Albanese (Middletown South) 2-1, So. over Aidan Meyler-McAuliffe (Red Bank Catholic Hs) 1-2, So. (Fall 3:33)
5th Place Match
Joseph Scalora (Governor Livingston Regional Hs) 2-1, So. over Ryan Yuhas (Old Bridge) 1-2, Jr. (Dec 4-1)
170
1st Place - Quinn Haddad of Governor Livingston Regional Hs
2nd Place - Justin Weimer of Middletown South
3rd Place - Christian Perrine of East Brunswick H.S.
4th Place - Thomas Arendt of Matawan Reg
5th Place - Arturo Andrew of Fort Lee
6th Place - Brendon Bennett of Red Bank Catholic Hs
1st Place Match
Quinn Haddad (Governor Livingston Regional Hs) 3-0, Sr. over Justin Weimer (Middletown South) 2-1, Sr. (MD 14-2)
3rd Place Match
Christian Perrine (East Brunswick H.S.) 2-1, Jr. over Thomas Arendt (Matawan Reg) 1-2, So. (Dec 6-0)
5th Place Match
Arturo Andrew (Fort Lee) 2-1, . over Brendon Bennett (Red Bank Catholic Hs) 1-2, Sr. (Dec 4-2)
182
1st Place - Jack Hardzewicz of Middletown South
2nd Place - Mina Meshriky of East Brunswick H.S.
3rd Place - Oscar Santiago of Old Bridge
4th Place - Evan Meloro of Manasquan
5th Place - Hanan Babar of Matawan Reg
1st Place Match
Jack Hardzewicz (Middletown South) 2-0, Sr. over Mina Meshriky (East Brunswick H.S.) 1-1, Sr. (Dec 5-2)
3rd Place Match
Oscar Santiago (Old Bridge) 1-1, Jr. over Evan Meloro (Manasquan) 1-2, Fr. (Fall 0:29)
5th Place Match
Hanan Babar (Matawan Reg) 0-1, Jr. over () , . (Bye)
195
1st Place - John Columbia of Red Bank Catholic Hs
2nd Place - Luke Hessinger of Manasquan
3rd Place - Shane Ownes of Manasquan
4th Place - Elijah Mack of Old Bridge
5th Place - Aditiya Singh of East Brunswick H.S.
6th Place - Andrej Schon of East Brunswick H.S.
1st Place Match
John Columbia (Red Bank Catholic Hs) 2-0, Jr. over Luke Hessinger (Manasquan) 1-1, Sr. (Fall 5:21)
3rd Place Match
Shane Ownes (Manasquan) 2-1, Jr. over Elijah Mack (Old Bridge) 1-2, So. (Dec 12-11)
5th Place Match
Aditiya Singh (East Brunswick H.S.) 1-1, Jr. over Andrej Schon (East Brunswick H.S.) 0-2, Sr. (Dec 5-0)
220
1st Place - Ivan Jones of Fort Lee
2nd Place - Brady Smith of Middletown South
3rd Place - Christian Pritzlaff of Red Bank Catholic Hs
4th Place - Daniel Mattar of East Brunswick H.S.
5th Place - Jake Louro of Red Bank Catholic Hs
6th Place - Anthony Ayala of Matawan Reg
1st Place Match
Ivan Jones (Fort Lee) 3-0, . over Brady Smith (Middletown South) 2-1, Jr. (Fall 2:59)
3rd Place Match
Christian Pritzlaff (Red Bank Catholic Hs) 2-1, Sr. over Daniel Mattar (East Brunswick H.S.) 1-2, Sr. (Dec 5-0)
5th Place Match
Jake Louro (Red Bank Catholic Hs) 2-1, Fr. over Anthony Ayala (Matawan Reg) 1-2, Jr. (Dec 2-0)
285
1st Place - Michael Griggs of Red Bank Catholic Hs
2nd Place - Youseff Gammel of East Brunswick H.S.
3rd Place - Richie Christie of Red Bank Catholic Hs
4th Place - Juan Jimenez of Fort Lee
5th Place - Daniel Cutillo of Manasquan
6th Place - Paul McDermott of Old Bridge
1st Place Match
Michael Griggs (Red Bank Catholic Hs) 2-0, Sr. over Youseff Gammel (East Brunswick H.S.) 1-1, So. (Dec 6-0)
3rd Place Match
Richie Christie (Red Bank Catholic Hs) 2-1, Sr. over Juan Jimenez (Fort Lee) 1-2, . (Fall 0:35)
5th Place Match
Daniel Cutillo (Manasquan) 1-1, Jr. over Paul McDermott (Old Bridge) 0-2, Fr. (Fall 4:49)